Dalmatyńczyk to pies o prawdopodobnie najbardziej charakterystycznym i rozpoznawalnym wyglądzie ze wszystkich ras świata. Jednak poza swoimi walorami estetycznymi, ma on do zaoferowania znacznie więcej. Psy tej rasy to przyjacielskie, oddane, kochające dzieci czworonogi. Uwielbiają towarzystwo człowieka i są bardzo wiernymi kompanami. Jednocześnie, ich utrzymanie nie należy do łatwych- cechuje je bowiem olbrzymia potrzeba ruchu, a jej zaspokojenie wymaga od właściciela poświęcenia nawet kilku godzin dziennie na „wybieganie” swojego dalmatyńczyka.
Dalmatyńczyk – wygląd i opis rasy
- Rozmiar: duży
- Wysokość w kłębie: 56-62 cm (samce), 54-60 cm (samice)
- Masa ciała: 27-32 kg (samce), 24-29 kg (samice)
- Krótkowłosy; podstawowe umaszczenie białe; o wzorze cętkowanym/arlekin lub bicolor
- Długość życia: 14-17 lat
Dalmatyńczyk – wzorzec rasy
- Kraj pochodzenia: Chorwacja
- Klasyfikacja FCI: grupa 6 (psy gończe, posokowce i rasy pokrewne), sekcja 3 (rasy pokrewne); nie podlega próbom pracy; użytkowany jako pies myśliwski, do towarzystwa i rodzinny.
- Wrażenie ogólne: rasa psa o wyraźnie wyrażonym dymorfizmie płciowym, dobrze umięśniony, z prostokątnym tułowiem, głowie o mezocefalicznym kształcie oraz umaszczeniu z zaznaczonymi cętkami. Długość kufy odpowiada długości mózgoczaszki, zaś długość tułowia jest bardzo zbliżona do wysokości w kłębie.
- Zachowanie: pies o przyjaznym i przyjacielskim usposobieniu, odważny, nie wykazuje agresji; stosunkowo łatwy do wychowania; lubi ruch i cechuje go silnie wyrażony instynkt gończy.
- Głowa: o harmonijnych proporcjach i słabo zaznaczonych żwaczach; pozbawiona zmarszczek; czaszka płaska, stop średnio zaznaczony; nos duży, pigmentowany; kufa mocna i o prostym nosie; uzębienie pełne, o zgryzie nożycowym; oczy owalne, o ubarwieniu odpowiadającemu umaszczeniu; uszy cętkowane i trójkątne.
- Szyja: umięśniona, długa.
- Tułów: prostokątny, o silnym grzbiecie, krótkich lędźwiach, głębokiej klatce piersiowej i podciągniętym brzuchu.
- Ogon: stopniowo zwężający się w kierunku końca, cętkowany.
- Kończyny: przylegające do tułowia, mocne, o proporcjonalnej budowie.
- Chód: płynny i rytmiczny.
- Szata: sierść krótka i twarda, o umaszczeniu podstawowym białym z cętkami czarnymi lub czekoladowymi (w zależności od odmiany), wyraźnie zaznaczonymi, równomiernie rozłożonymi. Cętki znajdujące się na tułowiu wyraźnie większe od tych na głowie. Szata lśniąca i gęsta.
- Wady dyskwalifikujące: długa sierść, głuchota, agresja i inne zaburzenia temperamentu, niepigmentowany nos i inne odstępstwa od wzorca.
Dalmatyńczyk – charakter
Dalmatyńczyki są bardzo przyjaznymi i rodzinnymi psami. Kochają towarzyszyć swojemu właścicielowi we wszelkich aktywnościach, doceniają również towarzystwo innych zwierząt. Są bardzo wesołe, wrażliwe i otwarte. Nie wykazują agresji ani lęku.
Jednocześnie są zwierzętami bardzo aktywnymi, wysportowanymi i żywiołowymi. Mają w sobie gigantyczne pokłady energii oraz duże zapotrzebowanie na ruch, a także na zabawę i pracę umysłową.
Dalmatyńczyk – długość życia
Średnia długość życia dalmatyńczyka wynosi aż 14-17 lat!
Dalmatyńczyk – zdrowie
Wśród charakterystycznych dla dalmatyńczyków schorzeń wymienia się:
- Głuchotę (prawdopodobieństwo jej wystąpienia koreluje z procentem białego umaszczenia)
- Powstawanie kamieni moczowych (wynikające z defektywnego metabolizmu kwasu moczowego).
- Alergie
- Młodzieńczą nefropatię
- Skręt żołądka
- Chorobę Cushinga
Dalmatyńczyk – pielęgnacja
Pielęgnacja sierści dalmatyńczyka jest dosyć prosta – utrzymanie w jej dobrym stanie wymaga jedynie regularnego szczotkowania oraz okazjonalnego przetarcia wilgotną szmatką. Dodatkowo, należy systematycznie kontrolować stan pazurów, oczu, uszu oraz gruczołów okołoodbytowych naszego pupila.
Dalmatyńczyk – żywienie
Choć stając przed wyborem odpowiedniej opcji żywieniowej dla naszego dalmatyńczyka, mamy do dyspozycji wiele opcji – gotową karmę komercyjną, dietę BARF czy jedzenie przygotowywane w domu, należy pamiętać przy tym o kilku aspektach. Po pierwsze, psy tej rasy często cierpią na alergie pokarmowe – w takim przypadku należy skontaktować się z lekarzem weterynarii, w celu ustalenia odpowiedniego dla naszego zwierzaka jadłospisu. W takiej sytuacji, konieczne jest zwykle wprowadzenie diety monobiałkowej, hipoalergicznej lub przygotowywanie pokarmu w domu.
Po drugie, pożywienie dalmatyńczyka powinno być ubogie w purynę, z racji konieczności obniżenia poziomu kwasu moczowego zawartego w urynie. To z kolei niweluje ryzyko powstawania u psa kamieni moczowych.
Dalmatyńczyk – szkolenie i wychowanie
Z uwagi na olbrzymią wrażliwość psów tej rasy, o wiele lepiej reagują one na wszelkie formy pozytywnego wzmacniania, niż presję lub „twarde” wychowywanie. Właściciel dalmatyńczyka powinien nie tylko być osobą delikatną i cierpliwą, ale najlepiej również aktywną fizycznie, by być w stanie spożytkować pokłady energii drzemiące w swoim czworonogu. Czas spędzony na aktywności fizycznej dalmatyńczyka, powinien wynosić bowiem około 3 godzin dziennie!
Dalmatyńczyk chętnie towarzyszy swojemu opiekunowi w joggingu, długich spacerach oraz angażuje się w zabawy umysłowe. Do szczęścia potrzebuje porządnego wybiegania się, a także bliskiego kontaktu ze swoją rodziną.
Dalmatyńczyk – szczeniaki i hodowla
Jeżeli nie przeszkadza nam przygarnięcie psa bez rodowodu, możemy udać się do pobliskiego schroniska w poszukiwaniu naszego wymarzonego dalmatyńczyka. Taki pies zwykle jest już dorosły, niekoniecznie w stu procentach rasowy, czasem przejawia zaburzenia lękowe lub inne problemy emocjonalne – ale jednocześnie ma w sobie mnóstwo miłości i możemy podarować mu dom zupełnie za darmo.
Jeśli jednak interesują nas rasowe szczeniaki z rodowodem, przy wyborze hodowli należy zwrócić uwagę na jej renomę, panujące w niej warunki hodowlane, koszt zakupu szczenięcia, a także pochodzenie rodziców miotu oraz ich zgodność z wzorcem FCI.
Dalmatyńczyk – cena
Minimalna cena, na jaką należy być przygotowanym przy zakupie szczenięcia dalmatyńczyka, to 3500 do około 5000 złotych. Oczywiście, należy doliczyć do tego koszt utrzymania psa. To, ile kosztuje opieka weterynaryjna czworonoga, wizyty u behawiorysty czy zakup wyprawki dla szczenięcia jest często zatrważające dla świeżo upieczonego właściciela. Niemniej, należy być przygotowanym finansowo na utrzymanie psa, zanim zdecydujemy o jego zakupie.
Dalmatyńczyk – historia rasy, ciekawostki
- Wizerunek dalmatyńczyków widnieje w licznych kościelnych kronikach, datowanych już na XVI wiek, jednak ich przodkowie mogli istnieć już ponad 2000 lat temu.
- Przypuszcza się, że rasa ta powstała w rejonie Morza Śródziemnego, prawdopodobnie na prowincji Dalmacja.
- Swego czasu były wykorzystywane w Ameryce jako psy towarzyszące strażakom, do dziś pełnią one rolę maskotki amerykańskiej straży pożarnej.
- Pierwszy zachowany opis dalmatyńczyka datuje się na rok 1719, a pierwszy wzorzec rasy- rok 1882. Oficjalny standard dalmatyńczyka został opracowany przez FCI w 1955 roku.
- Cętki pojawiają się u dalmatyńczyka w pierwszych 10-14 dniach życia, szczeniaki rodzą się całkowicie białe.
Dalmatyńczyk – dla kogo? Wady i zalety
Podsumowując, dalmatyńczyk będzie idealnym psem dla Ciebie, jeżeli:
- Szukasz psa rodzinnego i przyjaznego
- Szukasz psa długowiecznego
- Szukasz psa energicznego
- Szukasz psa o dużych rozmiarach
- Jesteś osobą aktywną i wysportowaną
- Jesteś przygotowany finansowo koszt zakupu dalmatyńczyka oraz jego późniejsze utrzymanie
- Mieszkasz w domu jednorodzinnym w pobliżu miejsc, które pozwolą na wybieganie się psa tej rasy
- Zależy Ci na psie, który lubi dzieci
- Zależy Ci na psie, który lubi inne zwierzęta
- Nie przeszkadza Ci intensywne linienie Twojego czworonoga